niedziela, 20 lipca 2014

Woda z Cytryną pychotka:)

Szklanka wody z cytryną wypita na czczo odchudza – to jeden z wielu mitów związanych z odchudzaniem. Nie znaczy to jednak, że wody z sokiem z cytryny nie warto pić – przeciwnie!

Uwielbiam wode z Cytryną ,pomarańczem i liścmi miety, ale niewiedziałam ze cytryna ma aż tyle dobrego w sobie  sami przeczytajcie  a na te upały idealny napój orzeźwiający:)

 Dietetycy zalecają wypijanie umiarkowanych ilości tego napoju (np. szklankę dziennie 30 min. przed lub po posiłku). Powód? Woda z cytryną wspomaga pracę układu pokarmowego i samooczyszczanie się organizmu z toksyn, obniża poziom cholesterolu, jest przydatna w nadciśnieniu. Ale to nie wszystko.
Poznajcie sześć powodów, dla których warto pić wodę z dodatkiem soku z cytryny (zaleca się sok z połowy cytryny na szklankę wody). 
 Uwaga! Sok z cytryny osłabia szkliwo, dlatego po wypiciu napoju, należy przepłukać usta wodą lub odczekać kilkanaście minut i umyć zęby.


1. Cytryna chroni przed zakwaszeniem organizmu
Wbrew temu, co można by są­dzić, su­ge­ru­jąc się kwa­śnym sma­kiem cy­try­ny, jest to do­sko­na­ły pro­dukt za­sa­do­twór­czy. Po­ma­ga neu­tra­li­zo­wać kwa­śne pro­duk­ty prze­mia­ny ma­te­rii. Za­bu­rza­nie rów­no­wa­gi kwa­so­wo-za­sa­do­wej może być przy­czy­na cią­głe­go zmę­cze­nia, bólów głowy, apa­tii, złego sa­mo­po­czu­cia. Za­kwa­sze­niu or­ga­ni­zmu sprzy­ja nad­mier­ne spo­ży­wa­nie mięsa, dro­biu, ziem­nia­ków czy serów.


2. Cytryna wspomaga trawienie i odtruwanie organizmu
Związ­ki za­war­te w cy­try­nie (tzw. ter­pe­ny) po­bu­dza­ją pro­duk­cję śliny i en­zy­mów tra­wien­nych, co w kon­se­kwen­cji uła­twia tra­wie­nie. Woda z cy­try­ną ko­rzyst­nie wpły­wa na wą­tro­bę – oczysz­ca ją i zwięk­sza pro­duk­cję żółci. Pro­ce­sy te przy­czy­nia­ją się do usu­wa­nia z or­ga­ni­zmu za­nie­czysz­czeń.
3. Cytryna obniża ciśnienie krwi
Jest to za­słu­ga po­ta­su oraz fla­wo­no­idów obec­nych w cy­try­nie. In­ny­mi pro­duk­ta­mi za­le­ca­ny­mi w przy nad­ci­śnie­niu są m.​in. żu­ra­wi­na, ce­bu­la, czo­snek, bu­ra­ki.

4. Cytryna zmniejsza ryzyko wrzodów żołądka
Wła­ści­wość tę owoce za­wdzię­cza­ją obec­no­ści dzia­ła­ją­cych bak­te­rio­bój­czo pek­tyn, ter­pe­nów i olej­ków ete­rycz­nych. Bak­te­rio­bój­cze dzia­ła­nie cy­tryn nie ogra­ni­cza się tylko do tę­pie­nia He­li­co­bac­ter py­lo­ri (na zdję­ciu obok), od­po­wie­dzial­nych za po­wsta­wa­nie wrzo­dów, ale rów­nież do bak­te­rii ma­la­rii czy duru brzusz­ne­go.
Wodę z cy­try­ną wy­ko­rzy­stać można rów­nież do płu­ka­nia gar­dła w przy­pad­ku sta­nów za­pal­nych jamy ust­nej.

5. Cytryna obniża cholesterol, wzmacnia naczynia krwionośne
Cy­try­na jest do­brym źró­dłem fla­wo­no­idów (barw­ni­ków ro­ślin­nych). Mają one zba­wien­ny wpływ na układ krą­że­nia - zwięk­sza­ją ela­stycz­ność na­czyń krwio­no­śnych (ru­ty­na), uszczel­nia­ją je (co za­po­bie­ga po­wsta­wa­niu siń­ców czy krwa­wie­niu dzią­seł), opóź­nia­ją roz­wój miaż­dży­cy, ob­ni­ża­ją po­ziom "złego" cho­le­ste­ro­lu (he­sper­ty­na).

6. Cytryna przyspiesza gojenie się ran
Jest to za­słu­ga kwasu askor­bi­no­we­go (wi­ta­mi­ny C), w który ob­fi­tu­je cy­try­na (nie jest ona pod tym wzglę­dem re­kor­dzist­ką; wię­cej wi­ta­mi­ny C za­wie­ra np. kiwi i czar­ne po­rzecz­ki). Kwas askor­bi­no­wy jest nie­zbęd­ny nie tylko do utrzy­ma­nia skóry w do­brej kon­dy­cji, ale rów­nież dla zdro­wych kości, chrzą­stek i zębów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz